یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ الأحد ١٣ رمضان ١٤٣٩ Sunday, May 27, 2018
نشریه فعالان اقتصادی
کد خبر : ۱۸۱۸ گروه : بورس و بانک و بیمه تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵
آموزشی برای مدیریت در بازار کار استراتژی چرخه عمر کسب و کار

موفقیت یک کسب و کار مستلزم درک این موضوع است که هر مرحله از یک کسب و کار، سبک رهبری خاص خودش را طلب می کند. در نگاه ابتدایی، از میان سبک های نوین رهبری، سبک های آرمانی و پیشتازی مختص مرحله طفولیت کسب و کار است، سبک های پیوندجویانه، مربی گری با ماهیت مرحله رشد تناسب دارد و سبک های دموکراتیک و نیز آمرانه به مراحل بلوغ و افول کسب وکار پیشنهاد می شود.

موفقیت یک کسب و کار مستلزم درک این موضوع است که هر مرحله از یک کسب و کار، سبک رهبری خاص خودش را طلب می کند. در نگاه ابتدایی، از میان سبک های نوین رهبری، سبک های آرمانی و پیشتازی مختص مرحله طفولیت کسب و کار است، سبک های پیوندجویانه، مربی گری با ماهیت مرحله رشد تناسب دارد و سبک های دموکراتیک و نیز آمرانه به مراحل بلوغ و افول کسب وکار پیشنهاد می شود.  همان طوری که سبک های رهبری در مراحل مختلف چرخه عمر کسب و کار می بایست با توجه به ماهیت هر مرحله متفاوت باشد، نیازهای استراتژیک کسب و کارها در مراحل مختلف از چرخه عمر کسب و کار نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود و لذا استراتژی خاص خودش را طلب می کند. هنر یک کارآفرین یا صاحب کسب و کار شناخت این نیازها و تعیین بهترین راه حل برای پوشش آنها است که این راه حل ها را تفکر استراتژیک به کارآفرین هدیه می دهد. مدل های پورتر، مینتزبرگ، دیوید، گروه مشاوران بوستن و مکنزی و دیگر صاحب نظران حوزه استراتژی، همه و همه ابزارهایی هستند که به کارآفرین در کلیه مراحل عمر کسب و کار این کمک را می دهند تا بهترین استراتژی را به کار گیرد. در یک جمله می توان گفت یک فرد باید برای موفقیت در کسب و کار خود، هم کارآفرین باشد و هم استراتژیست. 

مفاهیم استراتژی و کارآفرینی از مفاهیم و حوزه های مدیریتی نوینی است که چند سالی است وارد حوزه های کسب و کار ایران شده است و بسیاری از سازمانها و خصوصا شرکت های خصوصی با بهره گیری از این مفاهیم فعالیت های خود را علمی تر دنبال می کنند، ماموریت خود را تعیین کرده اند، فعالیت های خود را خاص کرده اند، مشتری جذب کرده اند، محصولات را گسترش داده و برای خود برند خلق کرده اند.

هم کارآفرینی و هم مدیریت استراتژیک رویکردهایی هستند که با ارائه مدل ها و ابزارهای متنوع این امکان را برای کسب و کارها به وجود آورده اند تا با بهره برداری از فرصت هایی که در محیط کسب و کارشان درک کرده اند، تحول ایجاد کنند، کسب و کارها را توسعه داده و در نهایت به خلق ارزش بپردازند. کارآفرینان توانایی شناخت فرصت هایی را دارند که به نظر می رسد افراد عادی آنها را نمی بینند و در کشف آنها ناتوانند و مدیریت استراتژیک با در اختیار قرار دادن ابزارها و مدل های مختلف، کارآفرینان را قادر خواهد ساخت تا از این فرصت های شناسایی شده برای معرفی محصولات و خدمات نو و سودمند برای بازار رقابتی بهره بگیرند و در نهایت با تکیه بر قابلیت های رقابتی، ارزش خلق کنند. بنابراین کارآفرینی استراتژیک یکی از کلیدی ترین ابزارهای در دست صاحبان کسب و کارها و کارآفرینان برای شروع، توسعه و احیای کسب و کار است. یکی از شایع ترین سوگیری هایی که متاسفانه در حوزه مدیریت در ایران به وجود آمده، این است که اکثر افراد کارآفرینی را تنها در اولین گام خلق یک کسب و کار می دانند و بر این باورند که کارآفرینی یعنی شروع یک کسب و کار جدید؛ در صورتی که بر اساس مفهوم کارآفرینی استراتژیک، کارآفرینی مراحل مختلفی دارد که هر مرحله نیازمند استراتژی متمایزی است که این استراتژی ها در حقیقت مسیر پیشرفت یک کسب و کار از ابتدای شروع فعالیت تا مرحله احیای کسب و کار برای کارآفرین مشخص می کند

به طور کلی استراتژی های کارآفرینی بر اساس مراحل چرخه عمر کسب و کار، در سه دسته زیر طبقه بندی می گردند :

 
بر اساس این دسته بندی، هر کسب و کار بر اساس جایگاه خود در چرخه عمر کسب و کار می بایست استراتژی های مقتضی را اتخاذ کند. ماهیت و عناصر کلیدی در استراتژی های کارآفرینی برای کسب و کار در حال ظهور، خلاقیت، شناخت، تجزیه و تحلیل و ارزیابی فرصت های محیطی است. هنرکارآفرین در این مرحله از چرخه عمر کسب و کار، کشف و ارزیابی فرصت ها برای شروع یک کسب و کار جدید است که معموات توام با خلاقیت است. در این مرحله است که ماموریت کسب و کار و چشم انداز و ارزش ها شکل می گیرد.  عناصر کلیدی در استراتژی های مرحله رشد، اجرای فرصت ها و بهره گیری از استراتژی های رشد برای ورود به بازارهای جدید و گسترش کسب و کار است. از این مرحله نیاز کارآفرین به هنر مدیریت استراتژیک بیشتر می شود، بهره گیری از استراتژی های رشد، ائتلاف های استراتژیک همه از ابزارهای استراتژیک در این مرحله هستند که یک کارآفرین می بایست به صورت اثربخش از آنها استفاده کند. شایان ذکر است که تیم مدیریت کسب و کار در این مرحله تکمیل می شود و کم کم کسب و کار شکل نظام مندی به خود می گیرد و فعالیت ها شکل فرآیندی به خود می گیرد. سبک های رهبری مربی گیری و پیوندجویانه با تشکیل و مدیریت تیم های کاری قوی از ویژگی های این مرحله است که با رشد کردن سازمان و تشکیل واحدهای وظیفه ای لزوم پیدا می کند. در مرحله تثبیت، جنس استراتژی ها از نوع احیای کسب و کار و تزریق نوآوری در کسب و کار برای پیشگیری از کاهش و انحلال کسب و کار است؛ شرکت از شکست ها درس گرفته است، به یک ثبات نسبی در سودآوری رسیده است ولی در عین حال ماهیت این مرحله بسیار ریسکی است، اگر به موقع استراتژی های مربوط به احیای کسب و کار انجام نگیرد چه بسا ممکن است کسب و کار به سوی کاهش و بعضا انحلال حرکت کند لذا کارآفرین می بایست در این مرحله نوآوری را به عنوان مهم ترین فاکتور بقا و موفقیت تزریق کند و چه بسا بسیاری از صاحبنظران حوزه استراتژی بر این عقیده استوارند که این تزریق می بایست از مرحله رشد کاشته شده باشد تا در مرحله تثبیت و جایی که کسب و کار به نقطه بلوغ خود می رسد، برداشت شود. پس همان طوری که گفته شد کارآفرینی تنها شروع یک کسب و کار نیست و یک کارآفرین در هر کدام از مراحل چرخه عمر کسب و کار می بایست استراتژی های مقتضی را اتخاذ نماید.

میلاد کوچکیان  دکترای DBA 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : میلاد کوچکیان     |     کارآفرینی     |     کسب و کار     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
جستجو در این شماره
پیشنهاد اول
از دیپلماسی اقتصادی تا صلح منطقه‌ای «مغلطه پنجره شکسته»، تزی است اقتصادی و ضد جنگ‌. باستیا، اقتصاددان کلاسیک ‌از این تز برای رد توجیه اقتصادی جنگ استفاده کرد تا اثبات کند تخریب و ...
آرشیو
گزارش
گفتگو
مقالات آموزشی
یادداشت
تازه ترین اخبار