یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ الأحد ١٣ رمضان ١٤٣٩ Sunday, May 27, 2018
نشریه فعالان اقتصادی
کد خبر : ۱۸۱۹ گروه : بورس و بانک و بیمه تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵
۶ راهکار برای تجارت آینده سهم صنایع مختلف در انقلاب صنعتی چهارم

انقلاب صنعتی چهارم تا سال ۲۰۲۵ تحولی در نیروی کار صنعتی ایجاد خواهد کرد. ما بر روی صنایع کشورمان وکشورهای همسایه که نمونه ای بارز در این مقوله است،مطالعاتی داشتیم،تا دریابیم که معرفی تکنولوژی صنعتی دیجیتالی چگونه در تکامل چهل خانواده شغلی در ۲۳ صنعت مختلف تاثیر خواهد گذاشت. شغل های زیادی بوجود خواهد آمد با این تفاوت که کارگران نیاز به مهارت های کاملا متفاوتی خواهند داشت.

انقلاب صنعتی چهارم تا سال 2025 تحولی در نیروی کار صنعتی ایجاد خواهد کرد. ما بر روی صنایع کشورمان وکشورهای همسایه که نمونه ای بارز در این مقوله است،مطالعاتی داشتیم،تا دریابیم که معرفی تکنولوژی صنعتی دیجیتالی چگونه در تکامل چهل خانواده شغلی در 23 صنعت مختلف تاثیر خواهد گذاشت. شغل های زیادی بوجود خواهد آمد با این تفاوت که کارگران نیاز به مهارت های کاملا متفاوتی خواهند داشت.

نیروهای کار صنعتی برای آینده

تکنولوژی موجب می شود که مردم به عنوان نیروی کار همچنان مشغول باشند و یا کسانی که بیکارند به سرکار بازگردند. استفاده وسیع از رباتیک وکامپیوتری کردن ابزارها بسیاری از مشاغل نظیرکارمونتاژ وکارهای تولیدی را تا کاهش داده است. اما این نزول چشمگیرتر از تعدیلی است که با ایجاد فرصت های شغلی جدید به ویژه در IT و علم داده انجام شده است.برای درک بهتر اینکه نیروهای کار چگونه با انقلاب صنعتی چهارم  به تکامل می رسند باید نگاهی به تاثیرات این فن آوری های جدید بر روی بخش های تولیدی بیندازیم. ما به این نتیجه رسیدیم که با بکار گیری فن آوری های انقلاب صنعتی چهارم می توان رقابت در بازارهای جهانی را ارتقا بخشید. به این صورت که با افزایش نیروهای کار با تجربه و متخصص می توان سطح تولیدات را به طرز چشمگیری افزایش داد.با افزایش هزینه ها در تولیدات کارخانه ها، تولید کنندگان بیشتر تمایل پیدا می کنند تا نیروهای کاری سابق را به سر شغل خود بازگردانند و بیشتر همان شیوه سنتی استخدام کارگر با حقوق کم را سرلوحه کار خود قرار دهند.با گسترش انقلاب صنعتی چهارم، تولید کنندگان قادر به ایجاد مشاغل جدید شدند تا بتوانند هم پاسخگوی تقاضای گسترده بازار باشند وهم محصولات جدید وخدمات بهتری را ارائه کنند.این سناریوی مطلوب و جالب با دوره گذشته که عصر توسعه فن آوری بود در تضاد است چون در طی آن تعدادی از مشاغل تولیدی برخلاف افزایش حجم تولیدات،بناچار حذف خواهند شد. در این مقاله چگونگی تغییر دورنمای مشاغل تولیدی تا سال 2025 که توسط انقلاب صنعتی چهارم اتفاق می افتد را مورد بررسی قرار می دهیم.

اعمال راهکارها برای تجزیه و تحلیل تاثیرات انقلاب صنعتی چهارم

پیشرفت های تکنولوژی که پایه گذار انقلاب صنعتی چهارم است، در 10 تا 15 سال آینده چشم انداز اقتصاد و تجارت را شکلی تازه خواهد بخشید. برای آنالیز تاثیرات کمی بر روی نیروهای کار صنعتی، ما تحقیقاتی بر روی 6 راهکار که برای این فن آوری های بنیادی بسیار تاثیر گذار بوده اند انجام دادیم که چگونه این راهکارها  بر روی تکامل و تحول 40 شغل در 23 صنعت متفاوت تاثیرخواهند گذاشت. خانواده یک شغل شامل عملکردهای یک شغل است که نیاز به مهارتهای متفاوت و در عین حال مرتبط دارد.

 

کنترل کیفی بر اساس داده های عظیم (Big Data)-یک کارخانه صنایع نیمه هادی از الگوریتم ها استفاده می کند تا زمان واقعی را محاسبه و بررسی کند یا داده های گذشته کنترل کیفی  را تجزیه و تحلیل نماید و یا مشکلات کیفی و دلایل آن را شناسایی و راهکارهایی برای رفع آنها ارائه کند تا از شکست محصول یا هدر رفتن آن جلوگیری کند.بکارگیری این شیوه در صنعت تولید از تعداد کارگران می کاهد و کنترل کیفی  را به شکل تخصصی در می آورد و در عین حال نیاز به متخصصین در زمینه داده های صنعتی را بالا می برد.

تولید با همکاری ربات ها

یک تولید کننده مواد پلاستیکی از ربات هایی شبیه به انسان با سایز و دستانی شبیه به انسان استفاده می کند که آنها را میتوان به راحتی آموزش داد یا برنامه ریزی کرد تا کارهای محوله را انجام دهند. سنسورهای ایمنی و دوربین ها به رباتها این امکان را می دهند تا با محیط اطراف رابطه برقرار کنند. چنین نو آوری هایی به شکل چشمگیری از حضور کارگران در انجام عملیات تولید می کاهد، مثلا در کارهایی مانند مونتاژ یا بسته بندی که البته موجب ایجاد  شغل جدیدی می شود.

شبیه سازی خط تولید

یک تولید کننده از نرم افزارهای جدید بهره می برد تا خطوط تولید را پیش از راه اندازی شبیه سازی کند و با اعمال دستورالعمل ها عملیات را بهینه سازی کند.به کارگیری این فن آوری نیاز به وجود نیروهای متخصص مانند مهندسین صنایع و افراد متخصص در شبیه سازی را بالا می برد.

شبکه تدارکات هوشمند

با استفاده از تکنولوژی برای نشان دادن کل شبکه تدارکات،یک کارخانه بین المللی تولید کننده کالاهای مصرفی قادر خواهد بود تصمیمات بهتری در رابطه با تدارکات خود اتخاذ کند. این نوع کاربرد تکنولوژی تعداد شغل های موجود در این عملیات را کاهش می دهد. در حالی که نیاز به هماهنگ کننده زنجیره تدارکاتی را افزایش می بخشد، تا امکان تحویل سفارشات جزیی را فراهم کند.

تعمیرات قابل پیش بینی

تولید کننده توربین های بادی برای مشتریان خود یک دستگاه مرکزی نظارت از راه دور را ارائه میکند که به صورت 24ساعته و در هفت روز هفته برای تشخیص مشکلات به مشتریان خود خدمات رسانی می کند .به محض اینکه سنسورهای ثبت لرزه در توربین ها شرایط غیر عادی را نشان دهند، آژیرهای خطر به طور اتوماتیک بکار می افتند.تکنولوژی سنسورها و نظارت از راه دور به تولید کنندگان این امکان را می دهد که قبل از اینکه دستگاه ها به طور کامل از بین بروند ، آنها را تعمیر کنند و در عین حال در زمینه طراحی سیستم ها، IT و علم داده فرصت های شغلی زیادی را به وجود می آورد.اینگونه پیشرفت ها در زمینه مشاغل وابسته به سیستم های دیجیتالی و خدمات مهندسی نیز اشتغال زا خواهند بود، در عین حال موجب می شود خدمات تکنیسین های سنتی دیگر چندان طرفداری نداشته باشد.

محصولات خود سازمانده

یک تولید کننده ادوات و چرخ دنده ها،خط تولید خود را به گونه ای طراحی میکند که به شکل اتوماتیک بخش های مختلف را هماهنگ و بهینه سازی کند. گرچه استفاده از این نوع اتوماسیون کارگرهای زیادی را بیکار می کند اما در عین حال موجب می شود متخصصین بیشتری برای مدل سازی و تفسیر داده ها به کار دعوت شوند.

مهدی امساکی | کارشناس داده کاوی

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : انقلاب صنعتی     |     مهدی امساکی     |     تجارت     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
جستجو در این شماره
پیشنهاد اول
از دیپلماسی اقتصادی تا صلح منطقه‌ای «مغلطه پنجره شکسته»، تزی است اقتصادی و ضد جنگ‌. باستیا، اقتصاددان کلاسیک ‌از این تز برای رد توجیه اقتصادی جنگ استفاده کرد تا اثبات کند تخریب و ...
آرشیو
گزارش
گفتگو
مقالات آموزشی
یادداشت
تازه ترین اخبار