یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ الأحد ١٣ رمضان ١٤٣٩ Sunday, May 27, 2018
نشریه فعالان اقتصادی
کد خبر : ۱۸۲۵ گروه : گفت و گو تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵
گزارش اولین هم نت روستا در استان اصفهان سه هزار میلیارد فروش برای استارت آپ های روستایی

بنیاد نخبگان استان اصفهان حدود یک سال است که توان و همت خود را به کارگرفته تا توسعه کسب و کارهای روستایی را تسهیل کند. شاید برایتان سوال شود که فعالیت بنیاد نخبگان چه ارتباطی با روستا دارد؟  وظیفه بنیاد نخبگان، به کارگیری ظرفیت نخبگانی جامعه برای حل مشکلات اساسی کشور است.

بنیاد نخبگان استان اصفهان حدود یک سال است که توان و همت خود را به کارگرفته تا توسعه کسب و کارهای روستایی را تسهیل کند. شاید برایتان سوال شود که فعالیت بنیاد نخبگان چه ارتباطی با روستا دارد؟ 

وظیفه بنیاد نخبگان، به کارگیری ظرفیت نخبگانی جامعه برای حل مشکلات اساسی کشور است. پس اگر موافق هستیم که بیکاری و بی‌رونقی روستاها و به تبع آن، مهاجرت از روستا به شهر یکی از مسایل اساسی کشور و ریشه پاره دیگری از مشکلات است پس بنیاد نخبگان بر اساس رسالت خود باید از ظرفیت نخبگان جامعه برای حل مشکل مهم روستاها استفاده کند.

اما مسئله روستا آنقدر بزرگ و پیچیده است که هرگونه شتابزدگی ممکن است کشور را به بیراهه ببرد و نتایجی بر خلاف خواسته‌ها حاصل کند به همین دلیل بنیاد نخبگان ابتدا دانش موجود در این زمینه را گردآوری و این اصل را برای خود مشخص کرده است که « باید اجازه داده شود از ظرفیت‌های مردمی برای احیای روستا بهره‌مند شویم و دستگاه‌های حاکمیتی نقش سیاست‌گذاری، تسهیل‌گری و نظارتی خود را دنبال کنند».بر اساس این اصل، بنیاد نخبگان بستری را فراهم کرده تا خود روستائیان بتوانند در بازگرداندن رونق به آبادی خود تلاش کنند.

 سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در مراسم رونمایی از هم‌نت روستایی اظهار کرد: ایده‌های جدید در حوزه اشتغال و کارآفرینی به خوبی در این دولت در حال پیاده‌سازی هستند، اما ارگان‌های زیادی در کشور وجود دارند که متاسفانه به جای توسعه فضای کسب و کار را آن را محدود می‌کنند که باید با این تفکر مبارزه کنیم.

وی ادامه داد: تاکید ما برای کارآفرینی تمرکز بر توسعه پایدار است که بر پایه زیست‌بوم شکل می‌گیرد، زمانی‌که زیست‌بوم مناسب داشته باشیم افراد به راحتی می‌توانند کارآفرینی و نوآوری کنند. این در حالی‌است که در صد سال اخیر به‌شدت بحث روستاها تحت تاثیر سیاست‌های کلی اقتصاد نفتی قرار گرفته است.

ستاری با تاکید بر توجه بیشتر به روستاها و فراهم‌سازی زمینه‌های لازم برای تولید ایده‌های جدید، افزود:  هم‌اکنون در حال توسعه اکوسیستمی بخش دانش‌بنیان هستیم، این بخش در روزهای نخست با استقبال کمی مواجه شد اما برای امسال پیش‌بینی سه هزار میلیارد فروش برای شرکت‌های برخوردار از  این اکو سیستم روبرو هستیم و بیش از  دو هزار و 800 شرکت و هزاران استارتاپ و شرکت نوپا در حال تلاش هستند که به این زیست‌بوم اضافه شوند.

وی در رابطه با مشکلات مالی در بخش کارآفرینی، اظهار کرد: مهم ترین موضوع برای ایجاد اشتغال و کار موفق این است که چه شخصی را برای این کار آموزش داده‌ایم، سپس چه تیمی را می‌توانیم تشکیل دهیم و بعد از آن ایده و اختراع است، که در این چرخه بحث بودجه همیشه در رده‌های پنجم یا ششم قرار می‌گیرد.

در پایان سورنا ستاری از عملکرد «هم‌نت» روستایی در این جشنواره رونمایی کرد که این هم نت شامل: 1ـ ظریفا: فروش فرش، 2ـ سین مثل سیب: تولید سس سیب، 3ـ هفت خوشه پروین: زنجیره ارزشی کرم ابریشم، 4ـ نخ‌ریسان: ساخت وسایل سرگرمی و کمک آموزشی، 5ـ فاپن: همزن یون مغناطیسی، 6ـ ایل‌بافت: تولید محصول جدید از گلیم، 7ـ بایوگاز: طراحی سامانه برای تامین انرژی مصرفی روستا و تولید کود، 8ـ زولیپا: پرورش و تکثیر زالوی طبی، 9ـ سی‌اونین: فرآوری تولید کودهای آلی با استفاده از ضایعات کشاورزی دامی، 10ـ عطارباشی: تهیه سبزیجات و میوه‌های خشک، طراحی دستگاه با تولید و مصرف بهینه. 11ـ کارینو: تیم بسته‌بندی محصولات کشاورزی و میوه‌ها  بودند.

در این رویداد علاوه بر گزارش، بحث و همفکری درباره مدل توسعه روستایی هم‌نت روستا برای شبکه‌سازی فعالان این حوزه نیز برنامه‌ریزی شد. در این رویداد سه میزگرد تخصصی با موضوعات الگوی بازاریابی و فروش محصولات روستایی، الگوی انتقال دانش‌وفناوری به جوامع محلی و استحصال دانش بومی و مدل تامین منابع مالی کسب‌وکار روستایی برگزار شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : هم نت روستا     |     استارت آپ     |     بنیاد نخبگان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
جستجو در این شماره
پیشنهاد اول
از دیپلماسی اقتصادی تا صلح منطقه‌ای «مغلطه پنجره شکسته»، تزی است اقتصادی و ضد جنگ‌. باستیا، اقتصاددان کلاسیک ‌از این تز برای رد توجیه اقتصادی جنگ استفاده کرد تا اثبات کند تخریب و ...
آرشیو
گزارش
گفتگو
مقالات آموزشی
یادداشت
تازه ترین اخبار