یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ الأحد ١٣ رمضان ١٤٣٩ Sunday, May 27, 2018
نشریه فعالان اقتصادی
کد خبر : ۱۸۳۶ گروه : صنعت و معدن تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵
مدیریت بحران  در شرکت ‌های دانش‌بنیان

ازآنجا که به مدت سه سال سابقه فعالیت در هیات مدیره شرکت‌های دانش بنیان را داشته و از نزدیک با بسیاری از مشکلات این شرکت‌ها آشنا هستم و به نوعی خود نیز با آنها درگیر هستم. برخلاف نظربسیاری از افراد فعال در این حوزه بنده معتقدم که مهم ترین مشکل شرکت‌های دانش‌بنیان تولید و پشتیبانی محصول و خدمات است،

 

ازآنجا که به مدت سه سال سابقه فعالیت در هیات مدیره شرکت‌های دانش بنیان را داشته و از نزدیک با بسیاری از مشکلات این شرکت‌ها آشنا هستم و به نوعی خود نیز با آنها درگیر هستم.

برخلاف نظربسیاری از افراد فعال در این حوزه بنده معتقدم که مهم ترین مشکل شرکت‌های دانش‌بنیان تولید و پشتیبانی محصول و خدمات است، بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان به دلیل برخورداری از پشتوانه علمی و تکنولوژی بالا با رشد سریعی مواجه هستند که موجب بزرگ شدن سریع این شرکت‌ها‌ می‌شود و دیگر تولید و خدمات آنان جوابگوی بازار نیست که همین امر عاملی دخیل در کاهش اعتماد به این شرکت‌های تازه تاسیس است.

این درحالی است که یکی از نیازهای شرکت‌های موفق تولید و خدمات به بازار هدف است، در شرکت‌های دانش‌بنیان این خدمات به دلیل ناآشنا بودن و تجربه کم آنان نسبت به بازار؛ به خوبی ارائه نشده و موجب بی‌اعتمادی شرکت‌های مصرف‌کننده خواهد شد، بنابراین رعایت یکسری استانداردها برای راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان لازم است تا بتوانند جوابگوی نیاز متقاضیان باشند.

مهم ترین اصل در عدم موفقیت بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان دور بودن آنان از بازار و نگاه علمی و عدم شناخت واقعی بازار است، در واقع تفاوت تجارت با نگاه آکادمیک در موفقیت یا عدم موفقیت آنان دخیل است.

نداشتن مهارت کار تیمی، نیز از مهمترین مشکلات دست و پاگیر شرکت‌های دانش‌بنیان است، باید بدانیم که نقش شرکا در تاسیس و ادامه شرکت‌ دانش‌بنیان بسیار ضروری است، بنابراین در ابتدای تاسیس شرکت به تعداد افراد، سهامداران و شرکا باید توجه داشت که این افراد نقش کلیدی در چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان ایفا می‌کنند.

بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان به دلیل عدم توانایی مالی برای شروع کسب‌وکار به دنبال اخذ وام کلان و یا سرمایه‌گذار هستند در حالی که ورود همین وام‌ها یا سرمایه‌گذاران به شرکت آن هم بدون برنامه‌ریزی دقیق و واگذاری سهمی از شرکت به آنان سد بزرگی در رشد بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان است، بنابراین برخورداری از پول بدون آشنایی با بازار و برنامه‌ریزی دقیق برای کار به جزء اینکه به ضرر شرکت باشد دستاورد دیگری را به دنبال نخواهد داشت.

ذکر این نکته نیز در بیان چالش شرکت‌های دانش بنیان بسیار حائز اهمیت است که این شرکت‌ها چون فعالیت خود را از یک ایده یا استارتاپ آغاز کرده‌اند. بنابراین به عنوان ایده‌پرداز یا مخترع شناخته می‌شوند همین احساس خاص بودن و تصور اینکه این ایده تنها به ذهن خود فرد رسیده است موجب می‌شود تا برای تکنولوژی و خدمات خود عددی را در نظر بگیرند که با واقعیت موجود در بازار بسیار متفاوت است؛ این کار موجب از دست دادن سرمایه‌گذار و یا بازار خواهد شد.

دلیل از دست دادن بازار توسط این شرکت‌ها نیز این است که بسیاری از افراد از این شرکت‌ها توقع زیادی دارند و به مراتب موفقیتی که در این شرکت‌ها مشاهده می‌شود، بسیار بیشتر از شرکت‌های معمولی است، این در حالی است که بسیاری از همین شرکت‌های دانش‌بنیان با بهره‌گیری از طرح کسب و کار و بدون تفکر رقمی را برای محصول خود قیمت‌گذاری می‌کنند که با واقعیت بازار بسیار متفاوت است بنابراین نداشتن انتقادپذیری در این شرکت‌ها یکی از دلایل عدم موفقیت آنان محسوب می‌شود.

از طرف دیگر بسیاری از این شرکت‌ها با مدیریت بحران آشنا نبوده و در صورت بروز مشکل در زمان فعالیت خود که بیشتر به دلیل خاص  بودن محصول ایجاد می‌شود بدون در نظرگیری بحران‌های فعلی و بررسی آن با واقعیت موجود کار را رها می‌کنند، در صورتی که آشنایی با مدیریت بحران، شناخت بحران‌های موجود و چگونگی خروج از آن یا دور زدن بحران عامل مهمی در موفقیت یک شرکت دانش‌بنیان به شمار می‌رود.

نداموسوی- مشاور کسب‌وکار و کارآفرینی  

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : کار تیمی     |     مدیریت بحران     |     دانش بنیان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
جستجو در این شماره
پیشنهاد اول
از دیپلماسی اقتصادی تا صلح منطقه‌ای «مغلطه پنجره شکسته»، تزی است اقتصادی و ضد جنگ‌. باستیا، اقتصاددان کلاسیک ‌از این تز برای رد توجیه اقتصادی جنگ استفاده کرد تا اثبات کند تخریب و ...
آرشیو
گزارش
گفتگو
مقالات آموزشی
یادداشت
تازه ترین اخبار