یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ الأحد ١٣ رمضان ١٤٣٩ Sunday, May 27, 2018
نشریه فعالان اقتصادی
کد خبر : ۱۸۴۶ گروه : صنعت و معدن تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان عنوان کرد: استان اصفهان۱۰ درصد صنعت کشور را در اختیار دارد

اسرافیل احمدیه رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان در گفت وگویی ویژه پاسخگوی ماهنامه  اقتصادی تجارت برتر بود. وی در این گفت وگو به تشریح فعالیت‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت در سال جاری، طرح‌های افتتاح شده این سازمان در دهه فجر، وضعیت صدور جواز کسب، اصناف، معادن، طرح‌های توسعه‌ای سازمان، وضعیت واحدهای صنعتی در دوران رکود و ... پرداخت. متن این گفتگو را در ادامه می‌خوانید.

اسرافیل احمدیه رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان در گفت وگویی ویژه پاسخگوی ماهنامه  اقتصادی تجارت برتر بود. وی در این گفت وگو به تشریح فعالیت‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت در سال جاری، طرح‌های افتتاح شده این سازمان در دهه فجر، وضعیت صدور جواز کسب، اصناف، معادن، طرح‌های توسعه‌ای سازمان، وضعیت واحدهای صنعتی در دوران رکود و ... پرداخت. متن این گفتگو را در ادامه می‌خوانید.

وضعیت صنعت در استان اصفهان را از نظر کمی چگونه ارزیابی می‌کنید و در این زمینه با چه شاخص‌هایی روبرو هستیم؟

استان اصفهان از نظر توسعه یافتگی، صنعت اول کشور محسوب می‌‌شود و اکنون بالغ بر 9 هزار واحد صنعتی در این استان فعالیت‌ می‎کنند که حدود 620 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در آن انجام شده و 261 هزار اشتغال را در خودش ایجاد کرده است. همچنین در زمینه طرح های جدیدی که برای جواز تاسیس داریم، ما بالغ بر 5 هزار 800 مورد جواز تاسیس صادر کرده‌ایم و کار مهمی که در این زمینه انجام گرفت ابطال 3 هزار مورد جواز بدون پیشرفت کاری بود تا فرصت برای افراد دیگر در شهرک‌های صنعتی فراهم شود و سرمایه گذاران واقعی وارد عرصه شوند. امسال ما در دهه مبارک فجر، 8 طرح در حوزه‌های فولادی و محیط زیستی با مبلغی برابر با 4 هزار میلیارد ریال و با میزان اشتغال برابر 1200 نفر را در دستور کار افتتاح داشتیم که برخی از این طرح‌ها در شهرستان‌های نجف آباد، فلاورجان، کاشان، اصفهان و سایر شهرستان‌ها بوده است. 

در زمینه صدور جواز کسب استان اصفهان چه وضعیتی در کشور دارد؟

خوشبختانه با توجه به سیاست‌های وزارت‌خانه صنعت، معدن و تجارت ما توانستیم این جوازها را ابطال کنیم و در رابطه با جوازهای که در دست کار داریم چیزی حدود 342 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری باید انجام شود، که بخشی از این سرمایه‌گذاری انجام شده و مابقی باید صورت بگیرد؛ این محور بالغ بر 180 هزار نفر اشتغال را در خودش ایجاد خواهد کرد. ما در زمینه جوازهایی که بالای 40 درصد پیشرفت کاری دارند در کشور اول هستیم که 900 مورد هستند، جوازهایی که بالای 60 درصد پیشرفت کاری دارند 986 مورد را شامل می‌شود، جوازهایی که بالای 80 درصد پیشرفت کاری دارند 740 مورد جواز داریم که در این موارد عضو اولین های کشور هستیم.

ارزیابی شما از وضعیت معادن در استان اصفهان و میزان استخراج سالانه از این معادن چیست؟

در زمینه معدن ما بیش از 781 مورد پروانه بهره برداری در حال کار داریم که از این تعداد حدود 47میلیون تن در سال استخراج انجام می شود که شامل مصالح ساختمانی، سنگ های تزئینی، طلا، آهن، روی، سرب و موارد دیگر می‌شود. در حوزه اصناف نیز ما بالغ بر 161 هزار واحد صنفی و چیزی حدود 605 اتحادیه صنفی را داریم که همه توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

وضعیت واحدهای صنعتی استان اصفهان در زمان رکود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

استان اصفهان حدود 10 درصد صنعت کشور را در اختیار دارد و بیش از 50 درصد فولاد کشور در این استان تولید می‌شود و ما از این حیث رتبه اول را داریم. همچنین در مورد تولید مصالح ساختمانی در کشور رتبه نخست در اختیار استان اصفهان است و امسال هم خوشبختانه علیرغم رکود در بعضی از شهرستان ها وضعیت خوب بوده و در بعضی از شهرستان‌ها نیاز به کار بیشتر داریم چراکه واحدهای تولیدی مان دچار مشکل هستند. در مجموع آماری که داریم در استان اصفهان 25 درصد صنایع دچار رکود هستند که با توجه به سیاست های وزارت خانه و اقتصاد مقاومتی و کارهایی که انجام شده است، خیلی از این واحدها از حالت رکود بیرون آمدند.

سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان از نظر عملکرد در چه وضعیتی قرار دارد؟

با توجه به عملکرد دولت تدبیر و امید، از شهریورماه سال 92 تا پایان دی ماه امسال ما توانستیم 1459 پروانه بهره‌برداری صنعتی با میزان سرمایه گذاری 46 هزار میلیارد ریال و اشتغال برابر با 24 هزار 700 نفر را در کارنامه خودمان داشته باشیم که از نظر پرونده بهره‌برداری حدود 8 درصد سهم کشور را داریم. همچنین در رابطه با سرمایه گذاری تقریبا 8 درصد سهم کشور را داریم و در زمینه اشتغال این سهم 9 درصد کشور است. در رابطه با معافیت‌های ماشین آلات ما 1484 مورد معافیت ماشین آلات و معافیت گمرکی دادیم که معادل 8.5 درصد کشور را تشکیل می‌دهد و در رابطه با معافیت مواد اولیه 181 مورد عملکرد داشتیم که در این زمینه حدود 4 درصد از کل کشور را به خود اختصاص دادیم. در مورد جواز تاسیس ما بالغ بر 3 هزار و یک مورد جواز با مبلغی بالغ بر 109 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری و اشتغال 65 هزار و 370 نفر صادر کردیم که در این رابطه هم سهم ما 6 درصد کشور است.

آمار این سازمان در حوزه طرح‌های توسعه‌ای چگونه است؟

در رابطه با طرح های توسعه ای در واقع باید گفت طرح توسعه عبارت است از واحدهایی که قبلا پروانه بهره برداری گرفته‌اند و می‌خواهند توسعه بدهند و می‌آیند از ما مجوز بگیرند که ما به آن طرح توسعه می‌گوییم که در این زمینه آمار 361 مورد با هزینه سرمایه گذاری 21 هزار میلیارد ریال و اشتغال برابر با 909 هزار 503 نفر را در اختیار داریم که معادل 9 درصد سهم کشوری است. از شهریور سال 92 تا دی ماه سال جاری بالغ بر 33 طرح بالای 100 نفر اشتغال با سرمایه‌گذاری بالغ بر 8 هزار میلیارد ریال در استان ایجاد  شده و 5628 نفر اشتغال در این زمینه ایجاد شده است. همچنین تعداد 41 طرح بزرگ بالای 100 نفر سرمایه گذاری در استان ایجاد شده که چیزی حدود 23 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری و 10 هزار نفر اشتغال را در خودش ایجاد کرده است. در رابطه با طرح‌های توسعه ای هم 10 طرح بالای 100 نفر اشتغال ایجاد شده که سرمایه گذاری آن بالغ بر 4 هزار میلیارد ریال بوده و حدود 2 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده، در ضمن در این زمان ما چیزی حدود 52 هزار پروانه کسب ایجاد و حدود 9 هزار کارت های بازرگانی جدید صادر کردیم.

ستاد شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در استان اصفهان چه دست آوردهایی را به همراه داشته است؟

ما عضوی از این شورا هستیم و مسئله قابل توجه این است که منظم ترین شورا در استان اصفهان برگزار می‌شود. مواردی که بخش خصوصی مشکل دارد در این شورا مورد بررسی واقع شده و در سه سطح استانی توسط مسئولین استان، سطح ملی با دستورات لازم وزارت خانه و در نهایت آنهایی که نیاز به تغییرات قانون مقررات بوده در مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود.

سازمان صنعت، معدن و تجارت هرساله مجری انتخاب صارد کننده نمونه در استان اصفهان است. صادرات در خروج بنگاه ها از رکود چه تاثیراتی به همراه دارد؟

در برنامه اقتصاد مقاومتی یکی از برنامه های دولت بحث صادرات بوده و قرار است که نسبت به سال گذشته بالغ بر 10 میلیارد دلار افزایش صادرات داشته باشیم. در این رابطه سهم استان اصفهان چیزی حدود 500 میلیون دلار بوده یعنی ما سال گذشته نزدیک به سقف یک میلیارد دلار صادرات داشتیم  و تا پایان سال جاری این رقم باید به یک و نیم میلیارد دلار برسد.  با توجه به طرح‌های تشویقی دولت و وام های ارزان قیمت برای صادرکنندگان نمونه به دنبال رونق بیشتر در این زمینه هستیم. اگر ما بازار خوبی داشتیم و بحث صادرات را بتوانیم خوب مدیریت کنیم حتما فعالیت واحدهای تولیدی هم افزایش پیدا می کند و این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند. با فرصت‌هایی که بعد از برجام برای ما ایجاد شده خدارا شکر می‌توان گفت بازارهای جدیدی را با توجه به هیات‌های مختلفی که به کشورهای دیگر رفته‌اند و ارتباط خوبی که با کشورهای دیگر بر قرار شده توانستیم ایجاد کنیم.

چه توصیه ای به مردم برای مصرف کالای تولید داخل و چه توصیه ای به واحدهای تولیدی جهت کیفی سازی محصولات داخلی دارید؟

قطعاً در رابطه با بحث مصرف تولیدات داخل پرواضح است که قطعاً تولیدکنندگان باید در زمینه کیفیت کالاهایشان کار کنند و حتما باید کیفیت کالا و استاندادها را راعایت کنند چراکه وقتی تولید با کیفیت بیشتر باشد رقابت هم ایجاد خواهد شد. بحث دیگر این است که باید هزینه‌های تولید را کاهش دهیم چون اگر ما محصول کیفی هم تولید کنیم ولی قیمت تمام شده بیشتر از قیمت در بازار جهانی باشد نمی توانیم جایگاه مان را حفظ کنیم. از طرفی مردم باید در صورت امکان کالاهای با کیفیت داخلی را خریداری کنندگان تا در این زمینه یک موازنه ایجاد شود.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سازمان صنعت و معدن     |     اسرافیل احمدیه     |     صنعت،معدن و تجارت - صنعت     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
جستجو در این شماره
پیشنهاد اول
از دیپلماسی اقتصادی تا صلح منطقه‌ای «مغلطه پنجره شکسته»، تزی است اقتصادی و ضد جنگ‌. باستیا، اقتصاددان کلاسیک ‌از این تز برای رد توجیه اقتصادی جنگ استفاده کرد تا اثبات کند تخریب و ...
آرشیو
گزارش
گفتگو
مقالات آموزشی
یادداشت
تازه ترین اخبار