یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ الأحد ١٣ رمضان ١٤٣٩ Sunday, May 27, 2018
نشریه فعالان اقتصادی
کد خبر : ۱۸۴۷ گروه : صنعت و معدن تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
کارآفرین نمونه اتاق های بازرگانی آسیا و اقیانوسیه در گفت و گو با تجارت برتر: ایمپلنت صنایع

مسعود جمالی، مدیر نمونه جوان کشور، صادرکننده جوان و نمونه استان اصفهان در گفت وگویی صمیمانه پیرامون وضعیت صنعت کشور و مصائب بخش خصوصی پاسخگوی مجله اقتصادی تجارت برتر بود. وی که به عنوان کارآفرین برتر اتاق‌های بازرگانی آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۱۶ انتخاب شد، در این گفت و گو پیرامون وضعیت تکنولوژی در صنایع ایران، دیدگاه‌های غلط در ارتباط با صنایع، چالش‌های صادراتی و وضعیت اقتصاد در سال آینده سخن گفت. این گفت و گو را در ادامه می‌خوانید.

به عنوان سوال اول پیرامون فعالیت‌های صورت گرفته در مجموعه خود بگویید؟

شرکت طناب نقش جهان سپاهان از سال 89 تاسیس شد و زمینه فعالیتش تولید مصنوعات پلیمری از جمله نخ و طناب‌های پلاستیکی است. مجموعه‌ای هستیم صادرات‌گرا و بیشتر محصولات‌مان به 17 کشور منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای صادر می‌شود؛ از طرفی جز معدود شرکت‌هایی به شمار می‌رویم که گاها بیش از ظرفیت اسمی کارخانه تولید محصول داریم.  

زمینه مصارف محصولات شما کجاست؟

هم اکنون بصورت کاملا تخصصی در زمینه تولید نخ ، طناب و تورهای پلاستیکی فعالیت داریم که در این بین بخشی از محصولات تولیدی ما مصارف صنعتی دارد و در یک سری از کارخانه‌جات استفاده می‌شود. بخشی دیگر از محصولات شرکت نیز به مصارف خانگی و روزمره اختصاص دارد. از طرفی محصولات تولیدی شرکت طناب نقش جهان سپاهان در بسته بندی نهایی محصولات کشاورزی کاربرد دارد و همچنین محصولاتی خاص برای صیادان در سبد تولید خود داریم.

تا چه اندازه به مدرن بودن تکنولوژی در چرخه تولید محصول اعتقاد دارید و وضعیت شرکت شما در این زمینه چگونه است؟

ما همواره چرخه عمر محصول و صنعت‌مان را در بازاهای داخلی و بین المللی رصد می‌کنیم و حضور در نمایشگاه‌های بین المللی و بازدید از این نمایشگاه‌ها را نیز هرساله در دستور کار داریم. در این زمینه نسبت به رقبای داخلی به روز هستیم و پیشرفته‌ترین ماشین آلات تولید محصول را در اختیار داریم. نسبت به رقبای خارجی محصول نهایی ما با تولیدکنندگان چینی و هندی برابری می‌کند؛ ولی در سطح اروپا از نظر کیفیت و ماشین آلات پایین تر هستیم.

«حرکت چراغ خاموش» در صنعت و «برندینگ» دو موضوع کاملاً مغایر با یکدیگر هستند. شما چه دیدگاهی به این مسئله دارید؟

اینکه گفته می‌شود باید چراغ خاموش حرکت کرد، یک تفکر سنتی است که متاسفانه در اقتصاد کشور و به ویژه استان اصفهان حاکم شده است. احترام زیادی برای سنت قائل هستم اما با این باور غلط هم موافق نیستم چرا که مخفی کاری به یک سری از ملزومات نیاز دارد به این منظور که باید شفافیت نداشته باشیم و اگر کسی علمکرد شفافی نداشته باشد حتما باید چراغ خاموش حرکت کند. در این زمینه به نظر می‌رسد با یک مشکل فرهنگی روبرو هستیم که جوانان ما را سرخورده و ناامید کرده و سرمایه گذاران را فراری می‌دهد. جوانانی که باید با تفکر کارآفرینی و خود اشتغالی وارد بازار شوند با این شبهی که از اقتصاد استان اصفهان نشان می‌دهیم همه به فکر کارمندی می‌افتند و این یک خیانت به نسل آینده است.  

تا چه اندازه عدم توجه به مالکیت فردی را عامل به وجود آمدن این فرهنگ غلط می‌دانید؟

اتفاقا یکی از مهمترین ریشه‌های به وجود آمدن این فرهنگ غلط همین است. برخلاف تمام دنیا متاسفانه در ایران فرهنگ کارآفرینی وجود ندارد  و از آنجایی که مردم اصفهان انسان‌های اقتصاددانی هستند به این فرهنگ بیشتر اعتقاد دارند.

بخش خصوصی با چه مشکلاتی در زمینه تولید روبرو است؟

درحال حاضر درصد بالایی (نزدیک به 80 درصد) شرکت‌های موجود در کشور، دولت محور هستند و این مشکلی است که اقتصاد کشور با آن روبروست؛ اقتصادی که بسیارسنگین است، پویا نیست و تغییرات در آن به سختی انجام می‌شود. بزرگترین معضل بخش خصوصی امید داشتن به یاری دولت است. عدم توجه به مزیت سنجی دیگر مشکل پیش روی ماست؛ به این منظور که ابعاد مختلف حمایتی را در نظر نمی‌گیریم و همه را به یک دید نگاه می‌کنیم. دولت برای کمک به بخش خصوصی کاری به کار این بخش نداشته باشد و این بهترین کمک است؛ یعنی اینکه ما نیازی به حمایت دولت نداریم اما این انتظار را داریم مشکل ساز هم نشود و در قوانین ثبات را حکم فرما کند.

به نظر می‎رسد؛ بیشتر حمایت‌ها در ایران معطوف به کمپانی و شرکت‌های شکست خورده است تا شرکت‌های نوپا. نظر شما در این زمینه چیست؟

متاسفانه همینطور است. وضعیت به گونه‌ای است که به اشتباه اجازه می‌دهیم شرکت‌ها زمین بخورند و بعد تلاش می‌کنیم آنها را از زمین بلند کنیم! فرهنگ غلطی داریم که باعث شده به یکدیگر بخندیم تا با همدیگر و به نظرم بسیاری از مشکلاتی که داریم ناشی از مسائل فرهنگی است که خودمان در جامعه به آن دامن زدیم.  

به عنوان صادرکننده نمونه جوان استان اصفهان؛ آیا تاکنون حمایتی از شما صورت گرفته است؟

خیر. متاسفانه حمایتی درکار نبوده و باید بگویم حمایت‌ها از جنس کلام است. تنها حمایتی که نیاز داریم این است که مشکل جدید برایمان ایجاد نشود.

فاکتور مدیریت تا چه اندازه در اعطای وام و تسهیلات توسط بانک‌ها مدنظر قرار می‌گیرد؟

در بهترین شرایط هیچ وقت مسائل مدیریتی مد نظر بانک ها نبوده و در بررسی طرح‌ها این فاکتور گنجانده نشده است و بیشتر شاخص‌های مالی شرکت‌ها مدنظر است که البته این هم بخشی از موضوع است. این نگاه درحالی است که چه بسا مجموعه‌ای کوچک با توان مدیریتی بالا بتواند بازپرداخت بهتری از تسهیلات داشته باشد و عکس آن نیز صادق است.

 

شما به عنوان یک عضو اتاق بازرگانی چه راه حلی برای رفع این مشکلات دارید؟

ما در صنایع نیاز به ایمپلنت داریم و به نظرم در کشور بیش از آنکه به عمل نیاز داشته باشیم، نیازمند فکر کردن هستیم؛ فکری که عملگرا نیز باشد. در کشور نیاز به مدیریت دانش و توجه به علوم انسانی و مباحث مدیریتی داریم. واقعیت این است که این ماشین‌آلات نیستند که کار می‌کنند بلکه مدیر است که فعالیت‌ها را هدایت می‎کند.

پیرامون چالش‌های موجود بر سر راه صادرات توضیح دهید؟

ثبات رویه و قانون یکی از مهمترین الزامات توسعه صادرات بوده اما کمتر به آن توجه شده است. از طرفی نبود نقشه راه صادراتی در کشور، عدم مزیت سنجی در مباحث صادراتی و نداشتن دیپلماسی تجاری موفق از جمله کمبودهای موجود در زمینه صادرات است. همچنین زیرساخت‌های حمل و نقل ما مشکل دارد که البته تلاش‌ها برای حل آن در حال صورت گرفتن است. از طرفی عدالت مالیاتی باید در کشور لحاظ شود و این موضوع نیاز صادرکنندگان است. همچنین در کشور دیدگاه تخصصی نسبت به صادرات وجود ندارد و ما شرکت‌های مدیرت صادرات و هلدینگ‌های صادراتی نداریم.

پیش بینی شما از اقتصاد کشور در سال آینده چیست؟

پیش بینی اقتصاد کشور در سال 96 تحت تاثیر چندعامل مهم است؛ سال آینده انتخابات ریاست جمهوری در ایران را پیشرو داریم و از طرفی انتخاب رئیس جمهور آمریکا نیز در این پیش‌بینی تاثیرگذار است. صندوق بین المللی پول و بانک جهانی روند حرکتی اقتصاد ایران را مثبت ارزیابی کرده‌اند و از طرفی اقتصاد دان‌های داخلی هم نسبت به اقتصاد کشور نظر مثبت دارند. به عقیده من به عنوان فردی صنعتی موضوع برجام نقطه ای مثبت در کشور بود و ما تاثیر آنرا درک کردیم. روابط ما با کشورهای زیادی شکل گرفت و این مسئله بسیار مهم است چرا که برای داشتن روابط اقتصادی محکم باید ابتدا روابط سیاسی خوبی داشته باشیم. 

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مسعود جمالی     |     کارآفرین موفق     |     اتاق بازرگانی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
جستجو در این شماره
پیشنهاد اول
از دیپلماسی اقتصادی تا صلح منطقه‌ای «مغلطه پنجره شکسته»، تزی است اقتصادی و ضد جنگ‌. باستیا، اقتصاددان کلاسیک ‌از این تز برای رد توجیه اقتصادی جنگ استفاده کرد تا اثبات کند تخریب و ...
آرشیو
گزارش
گفتگو
مقالات آموزشی
یادداشت
تازه ترین اخبار