یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ الأحد ١٣ رمضان ١٤٣٩ Sunday, May 27, 2018
نشریه فعالان اقتصادی
کد خبر : ۱۸۴۸ گروه : خبر نامه تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
دانشگاهیان اصفهانی در مورد ترامپ می گویند ترامپ برنامه حزبی مشخصی ندارد

اقتصاد ایران بعد از ریاست جمهوری ترامپ در چه وضعیتی قرار می گیرد؟

مرتضی سامتی - استاد دانشگاه

اقتصاد ایران، وابستگی زیادی به آمریکا ندارد

به نظر می رسد بعد از ریاست جمهوری ترامپ، اتفاق خاصی برای اقتصاد ایران نمی افتد به این خاطر که اقتصاد ایران وابستگی زیادی به اقتصاد آمریکا ندارد.بسیاری از افراد فکر می کنند که نوسانات ارز و گران شدن دلار به سیاست های مربوط به ریاست جمهوری آمریکا برمی گردد، در حالی که اینطور نیست و اقتصاد ما بیشتر به سیاست های داخلی کشور مربوط است . گرچه در این میان اگر برخی از حرف های ترامپ عملیاتی شود، شرایط راحت تری که باید می داشتیم نخواهیم داشت، اما تا زمانی که تحریم ها باشد اتفاق خاصی هم نمی افتد. اکنون دارایی هایی به ایران بازگشته که تنها چاله چوله های دولت را پر کرده است و این موضوع در زندگی  عادی مردم تاثیر قابل ملاحظه ای نخواهد داشت.

 

سید عبدالحسین ساسان- اقتصاد دان

سیاست های ترامپ هنوز نامشخص است

ما نمی دانیم که ترامپ چه سیاستی را اعمال خواهد کرد و چگونه رفتار می کند ، برخلاف همه روسای جمهور آمریکا، ترامپ برنامه حزبی مشخصی ندارد و از نفراتی که مشخص می کند، سیاست هایش هم معین می شود، اما هنوز برنامه مدونی انتخاب نکرده و پیش بینی ها بسیار مشکل است. آنچه که مسلم است رابطه اقتصادی ایران با آمریکا به قدری ضعیف است که سیاست های ترامپ تاثیر کمی بر اقتصاد ایران دارد، به جز تحریم ها و تاثیراتی که ممکن از اثرات این مقوله اتخاذ شود و تاثیر منفی بگذارد، در سایر موارد چندان وابستگی اقتصادی بین دو کشور وجود نداشته و تجارت اندکی بین دو کشور وجود دارد ، با اینحال اگر ترامپ تجارت بین المللی را محدود نکند و ایران خریدهای خودش را بدون تحریم داشته باشد، اقتصاد ایران شکوفا خواهد شد. به این سبب که در ناوگان هواپیمایی و جاده ای مزیت نسبی وجود دارد و اگر ناوگان حمل و نقل جاده ای و هوایی ایران احیا شود، طبیعتا بخش حمل و نقل ایران که اکنون آسیب زا است در همه بخش های دیگر اقتصاد نیز می تواند تاثیرگذار باشد.

 

 

مهدی لطیفی  -مدیر هماهنگی امور بین الملل شرکت نمایشگاه های استان اصفهان

انتخاب ترامپ، جهانیان را شوکه کرد

انتخاب ترامپ پس لرزه های زیادی داشت، حتی وقتی اعلام شد که ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا انتخاب شده است در کنگره یوفی که 600 نماینده از تمامی کشورها در آن حضور داشتند، همه اروپایی ها ناراحت شدند چون آنها پیش بینی می کنند که همکاری های اقتصادی کشورشان با آمریکا دچار مشکل می شود.

بعد از انتخاب ترامپ تمام جهان دچار شوکی شده که به هر حال در اقتصاد تاثیر گذار بوده است و شرکای خارجی در زمینه اعمال سیاست هایشان همچنان دست نگه داشته اند ، البته شاید یکی از دلایل این صبر سال نو میلادی هم باشد، اما به هر حال سرمایه گذاران ترجیح می دهند در این وضعیت منطقی تر عمل کنند و منتظر ثبات اوضاع باشند.

 

علی نادری -مشاور عالی اتاق بازرگانی

در آمریکا فرآیند تصمیم گیرنده است، نه فرد

وقتی که ما به عنوان استراتژی ملی از اقتصادی به نام اقتصاد روا داری یا مقاومتی صحبت می کنیم این اقتصاد، تاب آور است و به نظر من ملت ها در شرایط مختلف باید توانایی خودشان را تجهیز کنند، چرا که نقش عوامل بیرونی به اندازه عوامل درونی نبوده و ترامپ اکنون برای کل جهان ناشناخته است. در واقع یکی دو سال طول می کشد که سیاست های ترامپ مشخص شود، من به عنوان کسی که آشنایی 40 ساله با سیاست های آمریکا دارم، این را می دانم که در آمریکا، یک فرد تصمیم گیرنده نیست و یک فرایند است که سیاست ها را تعیین می کند، اکنون که جمهوری خواهان به قدرت رسیده اند، حتی در موارد و تصمیم های منطقی هم علیه رقیب موضع می گیرند. دوران اباما و جان کری پیامدهای مثبتی در جهان ایجاد شد به عنوان مثال به امضا رسیدن قطعنامه شهرک سازی فلسطینی ها و یا بحث برجام که بزرگترین دستاورد بشریت و ایران و 6 کشور جهان بود و نتیجه آن این بود که به جنگ نرسیدیم، قاعدتا از فردی به نام ترامپ که سابقه زندگی های متفاوت داشته است، باید انتظار رفتارهای متفاوت باشیم و در یکسال آینده با داشتن دستگاه های دیپلماسی در ایران، دولت باید اکنون به سمت جراحی اقتصادی برود و اقتصاد درونی خودمان را توانمند کنیم، کشوری که با فساد اقتصادی بچرخد هرچند این موضوعات در دولت قبل ایجاد شده باشد باز هم دچار مشکل خواهد شد. فشار بیمه و مالیات بر تجار  و موانعی که بانک ها ایجاد می کنند، بدتر از ترامپ است و بر تولید کننده ضرر می رساند، از طرفی باید سیستم بانکی خودمان را قوی کنیم و حواشی را کم کرده و به اقتصاد مقاومتی برسیم تا شاهد فرار مغزها نباشیم. مالیات و بانک ها دمار از روزگار تولید کننده درآورده است و باید در این زمینه هزاران شرکت نامعلوم و غیر خصوصی که 50 درصد اقتصاد را در دست گرفته اند، از درون سازماندهی و تقویت شود و فعالیت های بخش خصوصی را نیز مد نظر قرار دهد.

 

 

 

 

 

شهرام رئیسی دهکردی- معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی ودارایی اصفهان

سیاست های آمریکا با تاثیر بر شرکای تجاری ایران، بر ایران تاثیر گذار خواهد بود

پیش بینی آینده اقتصاد ایران در دوران ترامپ در حوزه اقتصاد سیاسی، دارای ابعاد عمدتا سیاسی بوده و بدون تمرکز بر موضوع برجام و نوع رفتار احتمالی و اتخاذی ترامپ در خصوص نحوه برخورد با برجام فاقد بنیان قدرتمند خواهد بود. به تعبیری تمام موضوعات دارای کلمات مشترک ترامپ و ایران، دارای ضلع سومی به نام برجام است و لذا برای پاسخ به این سوال باید ابتدا از منظر برجام و آینده آن به موضوع نگاه شود که البته در نوع خود چه در صورت بقای این تداوم و چه در صورت لغو احتمالی آن آثار اقتصادی متعددی برای اقتصاد ایران متصور خواهد بود.

در مورد احتمال نقش برجام برخلاف آنچه در کمپین های انتخاباتی ترامپ بیان شد، کار برای او چندان ساده نیست. اگر چه ترامپ تا کنون نشان داده که چندان قابل پیش بینی نیست، اما این استراتژی فرآیندی بسیار پرهزینه و زمان بر بوده و به نظر من از دو منظر لااقل در کوتاه مدت امکان پذیر نیست.  به این خاطر که اولا این اجماع نیازمند همراهی چین و روسیه و سپس اتحادیه اروپا است که با توجه به جایگاه اقتصاد ایران و پتانسیل های بالای آن در حوزه اقتصاد و همچنین سطح روابط سیاسی ایران، مشخصا با روسیه و چین چندان به ذهن متبادر نیست، ثانیا جستجو در دیدگاه های اقتصادی - سیاسی ترامپ، در این مدت نشان از نوعی تمرکز بر روی موضوعات داخلی مبتنی بر اقتصاد آمریکا با چاشنی ملی گرایی و اعمال سیاست های حمایت گرایانه و مخالف تجارت آزاد بوده و اکنون توافقنامه هایی مانند نفتا و یا پیمان ترانس پاسیفیک با تهدید بیشتری روبرو هستند. اما به هر حال حتی با احتمال بسیار پایین لغو برجام به صورت یک جانبه توسط رئیس جمهور آمریکا، در حوزه بین المللی سایه نا اطمینانی بر اقتصاد ایران و مبادلات بازرگانی در سطح بین المللی، مجددا کشور را در گروه کشورهای دارای ریسک بالا طبقه بندی و قرار می دهد و طبعا روند آغاز شده در حوزه ایجاد ارتباطات بین المللی اگر متوقف نشود، کند خواهد شد و در داخل نیز دم دست ترین تأثیر احتمالی آن تغییرات افزایشی و شتابان قیمت دلار باشد، اما در صورت تداوم بر جام به تعبیر اقتصاددانان ودر صورت ثابت بودن سایر شرایط، اقتصاد ایران به صورت بالقوه این توانایی را دارد تا با تکیه بر موقعیت استراتژیک جغرافیای اقتصادی و همچنین توانمندی ها و پتانسیل های موجود در مسیر بین المللی شدن حرکت نماید.

این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که فارغ از برجام و با رویکرد صرفا اقتصادی و بدون در نظر گرفتن مولفه های سیاسی، سیاست های اقتصادی دولت جدید در این بزرگترین اقتصاد دنیا (که البته چندان هم واضح و شفاف بیان نشده اند) و پیامدهای آن اگر چه ممکن است با توجه به سهم و حضور اقتصاد ایران در اقتصاد جهانی در طول چهل سال اخیر تأثیر مستقیم نداشته باشد، اما بی تردید از کانال تأثیرگذاری بر کشورهای حوزه یورو همچنین طرف های عمده تجاری آمریکا مانند چین، کره، ژاپن (و به نوعی شرکای تجاری ایران) بر اقتصاد ایران نیز اثر داشته باشد. تغییر در شرایط شرکای تجاری عمده ایران ناشی از تغییر در ساختار اقتصاد آمریکا می تواند منجر به تغییر در قیمت برخی کالاهای اساسی و مواد اولیه ای شود که عمده صادرات ایران و طبیعتا محل تأمین درآمدهای دولت باشد و ممکن است از این کانال اقتصاد ایران را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

 

 

 

کمیل طیبی، اقتصاد دان

اقتصاد جهانی با آمدن ترامپ رویکرد جدیدی پیدا می کند

قابل پیش بینی است که اقتصاد جهانی با آمدن ترامپ رویکرد جدیدی پیدا می کند و نگرانی هایی با تغییر ریاست جمهوری آمریکا در جهان پیاده می شود، اما سیگنال های مهمی که در اقتصاد آمریکا دیده شده بر اساس حمایت از منافع ملی است و اگر شعاری داده شود که در تضاد با منافع ملی باشد، طبیعتا آمریکاییها هم درصدد تعدیل آن برمی آیند، در واقع اقتصاد آمریکا و جهان باهم گره خورده اند و اگر اقتصاد دنیا در قبال یکسری از سیاست های جدید که می تواند اتفاق بیافتد و مسیری خلاف جهت جریان اقتصادی دنیا باشد مسئول است، چون بالاخره اقتصاد آمریکا زنده است و تقاضای جهانی برای تکنولوژی سرمایه وجود دارد. من فکر می کنم چون موضوع موضوع جهانی شدن و فراگیری است، همه کشورها در اقتصاد جهانی سهم دارند. فکر نکنم جریانی که به راه افتاده در رابطه با جریان جهانی شدن و در استفاده از فناوری های بالاتر بر گشت پیدا کند، حال این بحث پیش می آید که ما در این شرایط باید چکار کنیم، به نظر من موضع ما باید در راستای عقلانیت و هوشمندی جدیدی در موضعگیری های جدید ترامپ و دولت ترامپ باشد که می تواند از مشکلاتی که ممکن است در آینده اتفاق بیافتد جلوگیری کند، این در حالی است که به نظر می رسد، اصل عقلانیت و هوشمندی در دولت کنونی وجود دارد.

 

 

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ترامپ     |     فعالان اقتصادی     |     اقتصاد ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
جستجو در این شماره
پیشنهاد اول
از دیپلماسی اقتصادی تا صلح منطقه‌ای «مغلطه پنجره شکسته»، تزی است اقتصادی و ضد جنگ‌. باستیا، اقتصاددان کلاسیک ‌از این تز برای رد توجیه اقتصادی جنگ استفاده کرد تا اثبات کند تخریب و ...
آرشیو
گزارش
گفتگو
مقالات آموزشی
یادداشت
تازه ترین اخبار