یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ الأحد ١٣ رمضان ١٤٣٩ Sunday, May 27, 2018
نشریه فعالان اقتصادی
کد خبر : ۱۸۵۴ گروه : گفت و گو تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
گفت و گو با یک استارت آپ کار زیورآالات تای‌سیز چطور برند شد؟

او را امروز دیگر به عنوان یک دختر روستایی نمی‌شناسیم، او توانسته با کار و تلاش چهره دیگری از روستای زیبای خود را به مردم معرفی کند و برند خود را به ثبت برساند. معتقد است که «هیچ‌کاری نشد ندارد» و «در اوج بی‌امکاناتی می‌توان به قله‌های بزرگ رسید» و معتقد است که باید افکار را آزاد کرد تا به موفقیت رسید.نامش رضوان نادری قشقایی از روستای فتح‌آباد سمیرم است

او را امروز دیگر به عنوان یک دختر روستایی نمی‌شناسیم، او توانسته با کار و تلاش چهره دیگری از روستای زیبای خود را به مردم معرفی کند و برند خود را به ثبت برساند. معتقد است که «هیچ‌کاری نشد ندارد» و «در اوج بی‌امکاناتی می‌توان به قله‌های بزرگ رسید» و معتقد است که باید افکار را آزاد کرد تا به موفقیت رسید.نامش رضوان نادری قشقایی از روستای فتح‌آباد سمیرم است که با افتخار به قشقایی بودنش در تلاش است تا با برند " تای سیز" به معنای تک و تنها استارتاپ خود را که در زمینه ساخت زیورآلات سنتی و طراحی زیورآلات سنتی با نقش‌مایه‌های گلیم قشقایی است را به مردم معرفی کند. یکی از فانتزی‌هایش ساخت بند کلید با طرح گلیم قشقایی است تا بتواند با کارخانه نیسان قشقایی برای ساخت این بند کلیدها توافق کند و امیدوار است که بتواند این کار را انجام دهد.البته رشته تحصیلی‌ اش مرمت و احیای بناهای تاریخی است که او را با دنیای هنر آشنا کرده است و یاور او در این راه پرپیچ و خم  بوده است.برایمان از علاقه‌های دوران تحصیلش در دانشگاه هنر اصفهان و عشقی که به مرمت آثار تاریخی داشته می‌گوید و اینکه اصلا دوست نداشت غیر از مرمت آثار تاریخی به چیز دیگر فکر نکند و حتی قصد ادامه تحصیل در این رشته را هم داشته است اما بعد از مدتی از قید ادامه تحصیل می‌گذرد  و به سراغ کلاس‌های نمد و جواهرات می‌رود. رضوان با هیجان خاصی از کلاس‌های جواهرات و مدل‌هایی که درست کرده تعریف می‌کند و حتی از پیشرفت سریعی که در این کار داشته سرذوق می‌آید و می‌گوید: «مربی کلاس‌ها از مدل‌هایی که درست می‌کردم خیلی تعریف می‌کرد و حتی به من می‌گفت که تو هنر ادامه این کار را داری و من برای ادامه این کار تشویق شدم».

 

ورود به دنیای جشنواره قشقایی

با دنیای ساخت جواهرات سرگرم بودم که به طور اتفاقی توسط پدرم از برگزاری یک جشنواره کشوری قشقایی در روستای فتح‌آباد باخبر شدم، فرصت را غنیمت شمردم و بعد از یک ماه تلاش موفق به گرفتن غرفه شدم اما جشنواره بنا به دلایلی برگزار نشد و این مسئله در روحیه من تاثیر بسیاربدی داشت و خیلی از این موضوع ناراحت شد.

 

دست رد به کارهایم زدند

با اینکه خیلی برای معرفی کارم تلاش کرده بودم هر بار با در بسته روبرو می‌شد، در روستا صحبت از آقای مونسیان شد که با گروه خود در هم‌نت روستا شرکت کرده و حتی موفق به کسب رتبه‌های زیادی شده است، اینجا بود که کنجکاو شدم که آنها چه کارهایی انجام داده‌‌اند که من نمی‌توانم وارد این آن شوم.بنابراین با آقای مونسیان در مورد کارم صحبت کردم، اما استقبال چندانی از کارم نکردند و من موفق نشدم وارد گروه آقای مونسیان شوم.

 

 

هفته فرهنگی سمیرم و ورود به دنیای جدید

دست از کار نکشیدم، به کمک دوستان و آشنایان از برگزاری جشنواره فرهنگی سمیرم در اواخر شهریور خبردار شدم، غرفه گرفتم و با یکی از دوستان که در کار ساخت زینت‌آلات بود غرفه را راه‌اندازی کردیم، در اینجا بود که به طور اتفاقی در غرفه کناری خود با آقای مونسیان و تیم همراهشان روبرو شدم و به ایشان گفتم که شما اصلا من را حمایت نکردید و اینجا بود که با آقای طائی من را همراه کردند.

آقای طائی و مقدمات حضور در هم‌نت روستا

در اینجا بود که با آقای طائی آشنا شدم، ایشان از طرح من استقبال کردند و این مسئله مقدمات حضور من را در هم‌نت روستا که اواخر شهریوریا  اوایل مهر در دانشگاه پیام نور سمیرم برگزار می‌شد فراهم کرد. در آنجا در بحث زیورآلات و طرح کسب و کار موفق به کسب رتبه دوم در بخش زیورآلات گیاهی و تلفیق آن با زیورآلات رزینی شدم.

 

هم‌نت روستا و تغییر مسیر زندگی من

در این چهار روز مسیر زندگی من به کلی دگرگون شد، در زمان شرکت در هم‌نت هدف خاصی نداشتم اما همین آقای مونسیان بارها از من می‌پرسیدند که هدفت را مشخص کن و اینکه آیا نمی‌خواهی کار خودت را گسترش دهی، آیا دوست داری کار خودت را برند کنی یا اینکه برای تمام اقشار جامعه کار کنی و محصول ارائه دهی؟

این صحبت‌ها بیشتر من را به فکر فرو برد در اینجا بود که تصمیم گرفتم در زمینه کار خودم بیشتر تحقیق کنم و مدت‌ها در بازار میدان امام و زیورآلات گشتم، در نهایت به این نتیجه رسیدیم که باید کاری کنم که روی دست تمام محصولات موجود در بازار بزنم.

 

نقش مایه‌های گلیم قشقایی و علاقه فراوان به آنان

برای ساخت زیورآلات جدید نیاز به مهارت بهتر و جدیدتر داشتم، مدت‌ها فکر کردم و دیدم تنها چیزی که من به آن علاقه و مهارت کافی دارم طرح قشقایی است و در نهایت مصمم به ساخت زیورآلات با طرح قشقایی شدم.

 

زیورآلات قشقایی، میخک و ملهو

زیورآلات میخک و ملهو در دسته زیورآلات قشقایی قرار دارند که از آن برای آرامش اعصاب و تقویت حافظه استفاده می‌شود، در ایران به غیر قشقایی‌ها کسی آنها را نمی‌شناسد بنابراین برای ترکیب نقش‌مایه گلیم قشقایی در اندازه کوچک به همراه میخک و ملهو دست به کار شدم و این تفکر سرآغاز ساخت این دست زیورآلات بود.

 

مادرم سرآغاز شکل‌گیری زیورآلات قشقایی

بارها مادرم را دیده بودم که این گلیم‌ها را می‌بافد، آن زمان از این کار بیزار بودم و دوست داشتم در رشته دیگری ادامه تحصیل بدهم، اما همین آشنایی من با بافت گلیم سرآغاز تولید زیورآلات قشقایی بود و موفق شدم با ساخت نقش‌های کوچک از این گلیم‌ها که به دست خودم می‌بافم زیورآلات و برند خود را طراحی کنم.

 

دستبد، گوشواره و گردنبد قشقایی

اکنون کارم ساخت دستبند، گوشواره و گردنبد است که بعد از بافت نقش قشقایی دور تا دور آن را قاب می‌زنم و برای سلیقه‌های مختلف از بند فلزی و حتی بند بافت استفاده می‌کنم، حتی قرار است که نقش مایه‌ها را در اندازه یک قاب کوچک خارج از طرح زیورآلات ایجاد کنم تا اگر کسی علاقه‌ای به زیورآلات نداشت از این قاب برای تزیین خانه استفاده کند.

کانال تلگرام و معرفی زیورآلات قشقایی

هم اکنون کانالی با عنوان " زیورآلات رضوان"،@Rezvan_zivaralat راه‌اندازی شده و تعداد عکس از نمونه‌ها در آنجا قرار داده‌ام که علاقه‌مندان می‌توانند به آنجا مراجعه کرده و سفارش بدهند.

 

شرکت در دموی روستا

اواخر آذر امسال در برنامه دموی روستا که از سوی بنیاد نخبگان اصفهان فراهم شده بود شرکت کردم در آنجا با خانم کارآفرینی آشنا شدم که یکی از کارهایشان سوزن‌دوزی سیستان و بلوچستان بود و قرار شد یکسری از نمونه کارهای خودم را برای ایشون ارسال کنم.

 

احساساتم را در طرحم قرار می‌دهم

در هم‌نت روستا خیلی چیزها یاد گرفتم، در ابتدا از اینکه طرحم را معرفی کنم می‌ترسیدم، اما بعدها فهمیدم که بهتر است برای شناخته شدن بهتر کارم را عرضه کنم، مهم نیست که طرحم دزدیده شود، چون به این نتیجه رسیده بودم که کاردستی که من انجام می‌دهم با کار فردی که از روی من کپی کند بسیار فرق دارد، حتی اگر به فرض محال طرح دزدیده شده هم موفق شود نمی‌تواند احساسات من را درون این طرح‌ها قرار دهد؛ بنابراین با نیت به اینکه قرار نیست به هیچ‌عنوان یک کار عادی را به مردم ارائه دهم شروع به کار کردم و این کار را تا موفقیت نهایی ادامه خواهم داد

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تای سیز     |     هم نت روستا     |     استارت آپ     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
جستجو در این شماره
پیشنهاد اول
از دیپلماسی اقتصادی تا صلح منطقه‌ای «مغلطه پنجره شکسته»، تزی است اقتصادی و ضد جنگ‌. باستیا، اقتصاددان کلاسیک ‌از این تز برای رد توجیه اقتصادی جنگ استفاده کرد تا اثبات کند تخریب و ...
آرشیو
گزارش
گفتگو
مقالات آموزشی
یادداشت
تازه ترین اخبار