یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ الأحد ١٣ رمضان ١٤٣٩ Sunday, May 27, 2018
نشریه فعالان اقتصادی
کد خبر : ۱۸۵۵ گروه : گفت و گو تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵
گزارشی خواندنی از کسب‌و‌کار بخوان  بخوان مجله شخصی شما!

قرار گذاشتن با یک گروه استارتاپی در سرمای زمستان حسابی می‌چسبد، به خصوص که بدانی این گروه از نخبگانی هستند که برای رفاه حال همشهریان خود تلاش می‌کنند و دوست دارند استیوجابز یا بیل گیتس ایرانی  دوران ما باشند. امروز پس از پیاده‌روی در خیابان زیبای چهارباغ خواجو به خیابان عافیت رسیدم، ساختمانی نسبتا قدیمی که محل کار گروه استارتاپی " بخوان" است

قرار گذاشتن با یک گروه استارتاپی در سرمای زمستان حسابی می‌چسبد، به خصوص که بدانی این گروه از نخبگانی هستند که برای رفاه حال همشهریان خود تلاش می‌کنند و دوست دارند استیوجابز یا بیل گیتس ایرانی  دوران ما باشند. امروز پس از پیاده‌روی در خیابان زیبای چهارباغ خواجو به خیابان عافیت رسیدم، ساختمانی نسبتا قدیمی که محل کار گروه استارتاپی " بخوان" است با اینکه هوا خیلی سرد است، اما صحبت کردن با این گروه واشتیاق آنان برای کار از سرمای هوا می‌کاهد.

گروه دونفری استارتاپ "بخوان" در یک اتاق تقریبا 12 متری کار می‌کنند و مصمم هستند تا با تلاش شبانه‌روزی خود و ایده‌های بکر بتوانند بازار را قبضه کنند و از این جهت خیلی هم امیدوار هستند.

علی جعفری، مدیر بخش فنی و مهدی نیازی‌منش، مدیر توسعه کسب‌و‌کار و بنیانگذار " بخوان" هستند، البته این گروه استارتاپی در بین سال‌های 90 و 91 با نام " فیودر" شکل گرفته است، اما بعدها به نام" کشکول" تغییر نام داده و اکنون یک سالی است که این استارتاپ به نام " بخوان" وارد بازار شده و افراد می‌توانند اپلیکشین آن را از سایت بازار خریداری کرده و آن را بر روی گوشی خود نصب کنند.

علی جعفری، مدیر فنی استارتاپ بخوان به سال‌های اولیه تشکیل استارتاپ "فیودر" و سال‌های 90 و 91 اشاره می‌کند و می‌گوید:« استارتاپ "فیودر" ترکیبی از توئیتر و فید بُرنر است که وب‌سایت تولید محتوا در زمینه موبایل را تشکیل می‌دهد، این وب‌سایت در آن سال‌ها که تب اندروید داغ بود ساخته و به مردم معرفی شد».

او پیرامون مشکل اساسی " فیودر" می‌گوید:« با اینکه آن زمان تولید محتوای بسیار خوبی داشتیم، اما به علت نامناسب بودن نام وب سایتمان بسیاری از مخاطبان ما را گم می‌کردند و قادر نبودند در حجم بسیار زیاد سایت‌های مختلف، ما را بیابند، برای این کار از راه ارتباطی توئیتر استفاده کردیم، اما در آنجا هم مشاهده کردیم که تعداد مخاطبان بسیار کمی ما را دنبال می‌کنند، بنابراین به این نتیجه رسیدیم که مدل کار خود را تغییر دهیم».

جعفری به شکل‌گیری ایده دیگری با قابلیت دنبال کردن سایت‌های مختلف و ایجاد ارتباط از طریق ایمیل اشاره می کند و ادامه می دهد: این ایده می‌توانست ایده خوبی باشد:« با اینکه ایده می‌توانست در آن زمان بسیار خوب باشد، اما ما توجیه فنی خوبی برای این کار نداشتیم، بنابراین تصمیم گرفتیم قبل از راه‌اندازی کسب و کار در این زمینه دانش فنی خود را افزایش دهیم و با کسب تجربه از دنیای business و اینکه چگونه می‌توان از این طریق پول درآورد حرکت کنیم».

اسفند 93 و بازگشت به ایده اولیه

وی به اسفند سال 93 و تصمیم برای احیای دوباره " فیودر" اشاره می‌کند و می‌گوید:« در اینجا دانش فنی ما افزایش یافته بود و موفق شدیم سیستم جدیدی را با توجه به بازار و توجیه اقتصادی آن  به نام " کشکول" را راه‌اندازی کنیم، سایت Kashkol.ir و نسخه اندروید آن در حال حاضر نیز در حال فعالیت بوده و کاربران می‌توانند از آن استفاده کنند».

 وب‌سایت "کشکول" چیست؟

وب‌سایت "کشکول" زمینه‌ای است که در آن سایت‌‌ها و تاپیک‌های فراوانی قرار دارد که مخاطب با ثبت‌نام و ورود به این سایت می‌‌تواند به راحتی به این سایت‌ها راه یافته و به محتویات آنان دسترسی پیدا کند، با اضافه کردن ویژگی‌های شبکه‌های اجتماعی به این سایت، مخاطبان می‌توانند محتوایی را که به آن علاقه دارند را بازنشر کرده و با قراردادن آنها در پروفایل خود دوستان شما هم می‌توانند آن را مشاهده و استفاده کنند و اینگونه بود که بستر اجتماعی و خبری در " کشکول" شکل گرفت.

جعفری در مورد چگونگی کار با " کشکول" می‌گوید:« در ابتدا کاربر باید در سایت ثبت‌نام کند، پس از ثبت‌نام، لیستی برای آنها باز می‌شود که در آنجا سایت‌ها در دسته‌بندی‌های مختلف قرار دارند و کاربر در هر سایتی که وارد شود وب سایت‌های مختلفی برای او باز می‌شود که می‌تواند آنها را انتخاب کرده و اگر به وب‌سایت خاصی علاقه دارد که در لیست وب‌سایت‌های کشکول نیست وب‌سایت را معرفی کند و مطالب سایت را به صورت اتوماتیک دریافت کرده و آن را مشاهده کند».

تفاوت Google و کشکول

جعفری در مورد تفاوت موتورهای جستجوگر و کشکول، می‌گوید:« در موتورهای جستجوگر فرد باید اطلاع اندکی از آن چیزی که دنبال آن هست را داشته باشد تا آن را جستجو کند اما در " کشکول" یا " بخوان" بحث آپدیت بودن مطرح است، در این وب‌سایت یا اپلیکشن فرد از اتفاقی که افتاده خبر ندارد، اما زمانی که کشکول را باز می‌کند، شاهد آپدیت‌های خبری خواهد بود، یا به طور مثال خانم خانه‌داری که از یک غذای خاص و خوشمزه اطلاعی ندارد اما پس از باز کردن کشکول غذای جدید به او معرفی می‌شود و این خانم با نحوه پخت آن آشنا می‌شود».

مهدی نیازی منش یکی دیگر از بنیانگذاران " بخوان" است که از بهمن سال 94 با آقای جعفری همکاری خود را آغاز کرده است و اکنون در سمت مدیر توسعه کسب‌وکار مشغول به کار است، او می‌گوید: « در تمام کسب‌های سه وجه مالی، فنی، کسب‌ وکار یا بازار وجود دارد که بیشتر استارتاپ‌ها در بخش وب در بخش " بازار" با مشکل روبرو هستند، دلیل آن هم برمی‌گردد به خود ایده‌ها و سازندگان ایده، که بسیاری از این ایده‌ها از دل برنامه‌نویسان به وجود می‌آید، این افراد سعی می‌کنند مشکلاتی که برای حل آن اقدام کرده‌اند را به روشی که دوست دارند حل کنند در حالی که بعد از راه‌اندازی استارتاپ خود متوجه می‌شوند این مشکل آنها به درد بقیه نمی‌خورد».

او از سال 92 همزمان با ورود بحث استارتاپ به ویژه استارتاپ ویکند در ایران و شروع آن در دانشگاه امیرکبیر یکی از فعالان این بخش بوده و بعدها موفق می‌شود تا با یاری دوستان، بحث استارتاپ را به اصفهان بیاورد، بنابراین یکی از درد آشناترین افراد به مسائل استارتاپ‌ است.

نیازی منش به مشکل بازار و عدم اعتبارسنجی بسیاری از استارتاپ‌ها اشاره می‌کند و می‌افزاید:« به طور مثال همین ایده " فیودر" که در ابتدا در همین گروه شکل گرفت همین عدم توجه به اعتبارسنجی آن بود که تنها به سراغ برنامه‌نویسی و بخش فنی آن رفته بودند و این موجب شکست طرح در ابتدا شد.

کشکول و تلگرام

از مهمترین ویژگی‌های "کشکول" استفاده از بستر تلگرام برای ارسال مطالب خود بود، در واقع در بستر تلگرام این کاربر بود که انتخاب می‌کرد که چه می‌خواهد و چه سایتی را دوست دارد و بستر تلگرام این شرایط را برای او فراهم می‌کرد، اما بعدها با بسته شدن بخش ارسال مطالب در تلگرام و ایجاد سیستم " کانال" در تلگرام، ارائه سیستم رایگان "کشکول" توجیه فنی نداشت که این یکی از بزرگترین شکست‌های تیم در آن زمان بود.

نیازی منش می‌گوید:« پس از بسته شدن این بخش توسط تلگرام در آن‌زمان دیگر کشکول قادر به ادامه کار نبود چون تمام برنامه‌نویسی سیستم کشکول که در بستر تلگرام نوشته شده بود، با بسته شدن این بستر تصمیم گرفتیم بستر جدیدی را برای آن انتخاب کنیم و در نهایت بستر اپلیکیشن موبایل برای آن انتخاب شد».

در "کشکول" چگونه اطلاعات مخابره می‌شود؟

" کشکول" به دو صورت کار می‌کند: یکی از این کارها ارسال مطلب به تلگرام یا توئیتر و یا ایجاد صفحه شخصی برای هر کاربر است، بنابراین فضا و امکانات بسیار زیادی را در اختیار کاربر می‌گذارد که موجب سردرگمی مخاطب شده و اینگونه شد که آرام آرام موجب ریزش کاربران شد.

نیازی‌منش به تحقیقی که در این زمینه از کاربران" کشکول" انجام گرفت اشاره می‌کند و می‌افزاید:« بیشتر کاربران بر روی نامفهوم بودن نام "کشکول" و دیگری سخت بودن کارکردن با آن اتفاق نظر داشتند، بنابراین تصمیم گرفتیم تا در ایده خود چرخشی داشته باشیم و بیشتر به سمت مطالب عمومی سایت‌ها سرمایه‌گذاری کنیم».

به عبارت کلی مطالب سایت‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: سایت‌هایی با محتویات خبری که داغ است و از آن به عنوان اقیانوس سرخ تعبیر می‌شود و سایت‌هایی با مطالب عمومی که تاریخ مصرف ندارد مانند مطالب سلامت، سبک زندگی، هنر و ورزش که خواننده خودشان را دارند و از این سایت‌ها به اقیانوس آبی نام برده می‌شود.

"بخوان" و معرفی سایت‌های عمومی

نیازی‌منش به سرمایه‌گذاری گروه " کشکول" بر روی سایت‌های عمومی اشاره می‌کند و می‌گوید:« به دلیل آنکه کسب درآمد از این سایت‌ها بسیار کم است، در پلت فورم‌های فارسی سرمایه‌گذاری بسیار کمی بر روی آنها صورت گرفته است با تمام این دانسته‌ها تصمیم گرفتیم که به سمت این سایت‌ها برویم و نام آن را "بخوان"  گذاشتیم».

 "بخوان" مجله شخصی آنلاین شما

در " بخوان" کاربر موضوعات مورد علاقه خود را انتخاب کرده و حتی می‌تواند با بهره‌گیری از تمام سایت‌های فارسی مجله شخصی خود را بسازد علاوه بر اینکه " بخوان" با بهره‌گیری از هوش مصنوعی قادر به دسته‌بندی مطالب بوده که کاربر می‌تواند موضوعات را انتخاب و مطالب را مطالعه کرده و آن را مانند یک مجله ورق بزند، علاوه بر اینکه فونت، رنگ صفحه آن مناسب  مطالعه تمام گروه‌های سنی است.

نیازی‌منش ساده بودن زمینه "بخوان" را از مهمترین مزیت‌های آن نسبت به " کشکول" می‌داند که دیگر نیازی به ثبت‌نام کاربر ندارد، هزینه‌ای از کاربر اخذ نمی‌شود و کار با آن راحت است و می‌افزاید: « در تیر سال جاری در نمایشگاه اتوکام نسخه آزمایشی این اپلیکشن راه‌اندازی شد و پس از آن در نمایشگاه الکامپ نسخه اصلی آن رونمایی شد».

در حال حاضر " بخوان" که  از تولد آن مدت زیادی نمی‌گذرد نزدیک به هزار دانلود در روز دارد و تیم سازنده آن برای تبلیغات، اطلاع‌رسانی و زمینه‌سازی برای رشد آن در تلاش هستند و معتقدند که این تازه شروع جریان کاری آنان است.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مجله آنلاین     |     وب سایت کشکول     |     استارت آپ     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
جستجو در این شماره
پیشنهاد اول
از دیپلماسی اقتصادی تا صلح منطقه‌ای «مغلطه پنجره شکسته»، تزی است اقتصادی و ضد جنگ‌. باستیا، اقتصاددان کلاسیک ‌از این تز برای رد توجیه اقتصادی جنگ استفاده کرد تا اثبات کند تخریب و ...
آرشیو
گزارش
گفتگو
مقالات آموزشی
یادداشت
تازه ترین اخبار