یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ الأحد ١٣ رمضان ١٤٣٩ Sunday, May 27, 2018
نشریه فعالان اقتصادی
کد خبر : ۱۸۶۸ گروه : اصناف تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵
گزارش یک روز در آبگرم ورتون شگفت زدگی توریست ها

اینجا هیچ شباهتی به ۴ سال پیش خود ندارد. پهنه ی بی آب و علفی که روزی تبدیل به تلی از زباله های ساختمانی و محلی دور از دسترس برای تجمع اشرار شده بود، امروز به واسطه اقدامات عمرانی و تلاش شبانه روزی، جای خود را به کوهستانی سرسبز با امکانات تفریحی، درمانی و اقامتی داده است. مکانی که گردشگران می توانند مدت زمانی بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت را در آن به همراه خانواده در آرامش، امنیت و سکوتی دلچسب سپری کنند.

اینجا هیچ شباهتی به 4 سال پیش خود ندارد. پهنه ی بی آب و علفی که روزی تبدیل به تلی از زباله های ساختمانی و محلی دور از دسترس برای تجمع اشرار شده بود، امروز به واسطه اقدامات عمرانی و تلاش شبانه روزی، جای خود را به کوهستانی سرسبز با امکانات تفریحی، درمانی و اقامتی داده است. مکانی که گردشگران می توانند مدت زمانی بین 24 تا 48 ساعت را در آن به همراه خانواده در آرامش، امنیت و سکوتی دلچسب سپری کنند.

آبگرم ورتون، هم اکنون یکی از مناطق نمونه گردشگری استان است که بیش از هر چیز به عنوان یک دهکده سلامت شناخته می شود و تمامی فعالیت های عمرانی آن حول همین محور انجام می شود. دلیل این موضوع هم مشخص است: هوایی پاک با چشمه های آبگرم کم نظیر؛ چشمه هایی که خاصیت درمانی دارند و برخلاف دیگر آبگرم های کشور، می توان موهای سر و چشم ها را نیز در آنها شست و شو داد. به عبارتی دیگر می توان گفت اینجا در 60 کیلومتری اصفهان، جزیره ای با آب و هوای پاک ایجاد شده که در هر 4 فصل سال پذیرای گردشگران است. اگر چه هنوز فاز یک این طرح به پایان نرسیده است،اما امکانات اقامتی، رستوران، چایخانه، سرویس های بهداشتی و حمام، همچنین 12 حوضچه آبگرم و سالن های ماساژ در مجموعه ساخته شده  که همزمان می تواند حدود 80 نفر را در یک سانس ساپورت کند.

کوروش عزیزیان، سرمایه گذار و مجری طرح این منطقه نمونه گردشگری با تاکید بر سلامت محور بودن این مجموعه، از تفریحات دیگری اعم از کوه نوردی، غار نوردی در مناطق بکر منطقه، شتر سواری، الاغ سواری، موتور سواری، دوچرخه سواری کوهستان، بازی کودکان و زمین های فوتبال ساحلی برای گردشگران می گوید. به گفته او برخی از این تفریحات، هم اکنون هست، اما برخی دیگر تا پایان فاز اول برای میهمانان داخلی و خارجی مهیا خواهند شد.

این منطقه که دارای پتانسیل های زیادی است در آینده قرار است تفریحاتی همچون تله سیژ، زیپ لاین و پل هوایی نیز داشته باشد که به اعتقاد عزیزیان در فازهای بعدی  به تفریحات دهکده اضافه خواهد شد.

شاید به همین سبب است که این مکان بدون اینکه تبلیغاتی برای معرفی پروژه هایش داشته باشد، شاهد بازدید کنندگان بسیاری است .

البته باید این را نیز گفت که جذابیت های آبگرم ورتون تنها در گردشگری سلامت خلاصه نمی شود و این مجموعه به لحاظ تاریخی نیز آثاری غنی را درون خود جای داده است. آثاری که قدمت آن ها به حدود 700 سال پیش باز می گردد. حوضچه آبگرم مراد با گنبدی سنگی از جمله آثارثبتی بی نظیری است که متعلق به اواخر دوران سلجوقیه و اوایل صفویه است. با توجه به اینکه پشت این حوضچه نیز اثری معروف به چهارطاقی است که به نظر می رسد به حوضچه مراد الحاق شده است. چهارطالقی نیز چهار حوض داشته که هر کدام از آن ها خاصیت خود را داشته است و با راهرویی به یکدیگر متصل می شده اند. وجه تسمیه حوضچه مراد، همان گونه که از نامش پیدا است، به قولی مراد دهنده بوده است. به طوری که افراد در زمان های گذشته اعتقاد داشته اند با وارد شدن به آن مراد خود را می گرفته اند. از دیگر آثار تاریخی در این مجموعه می توان به مقبره ی طو قان ترک، طبیب گیاهان دارویی و آب درمانی اشاره کرد. روایت ها اینطور می گوید که طوقان ترک، فردی بوده که در میان اهالی منطقه احترام زیادی داشته و آن ها را درمان می کرده است. به همین دلیل پس از مرگ، او را در همین مکان به خاک می سپارند و برای او مقبره ای می سازند.

پیشینه تاریخی و تاکید بر بحث بوم گردی و گردشگری سلامت، همگی از جمله عواملی هستند که  باعث شده تمامی ساختار این منطقه گردشگری از اقامتگاه ها و سرویس های خدماتی گرفته تا غذایی هایی که در آن طبخ می شود به صورت سنتی باشند.

به جز کالاجوش، انواع خورشت ها، آش ها و ...در این مجموعه سرو می شود اما وجه تمایز همه این ها غذاها "لاخلی" است که به عنوان معروف ترین غذای این منطقه به شمار می رود، این غذا از گوشت، برنج شمال، باقالا و کره بومی درست می شود، به این صورت که تمامی مواد آن را در کماج های یک نفره و دو نفره و 6 نفره مخلوط می کنند و در میان خاکستر آتش و خل می گذارند تا پخته شود. به گفته عزیزیان این غذا به شدت مورد استقبال گردشگران قرار گرفته و در حال تبدیل شدن به برندی برای این منطقه گردشگری است.  

گفته می شود که فاز اول این طرح از اواخر سال 90 آغاز شده که با توجه به این موضوع به نظر می رسد عملیات اجرایی آن به کندی پیش رفته است. موضوعی که عزیزیان نیز آن را تایید می کند و از مشکلاتی می گوید که مجبور بوده با آن ها دست و پنجه نرم کند:« نبود هیچ گونه مساعدتی از سوی دولت و اضافه شدن بار تحریم ها از یک سو و سنگ اندازی محلیان منطقه از سوی دیگر از جمله مشکلاتی بودند که اجازه ندادند طرح در حد ایده آل خود جلو برود». مشکلاتی که امروز،  به نظر می رسد تا حدودی حل شده باشد و عزیزیان، امیدوار است که بتواند با کمک های دولت، پروژه را پیش ببرد، او در عین حال معتقد است: تنها راه حل مشکل محلیان، فرهنگ سازی است و مردم باید دیدی باز نسبت به سرمایه گذار پیدا کنند:« به هر حال یک سرمایه گذار به این امید تمام سرمایه اش را در یک منطقه هزینه می کند که در درجه اول بتواند زمینه کاری برای مردم آن منطقه ایجاد کند، اما متاسفانه هنوز فرهنگ مشارکت برای مردم ما جا نیفتاده و نتوانسته اندآن را هضم کنند».

البته باید گفت مشکلات بازدارنده دولت و محلیان مشکلی است که تمامی طرح های گردشگری با آن روبه رو هستند، ولی عزیزیان در منطقه آبگرم ورتون با مشکلات دیگری نیز روبرو بوده که هنوز هم به صورت حل نشده باقی مانده اند.

طبق مصوبه هیات دولت، در مکان هایی که بحث سرمایه گذاری و طرح های اقتصادی مطرح است باید تمامی زیرساخت ها برای آن مهیا شود تا سرمایه گذار بدون هیچ گونه دغدغه ای اقدام به سرمایه گذاری کند، اما با وجود این مصوبه و گذشت حدود 6 سال از آغاز این طرح، هنوز هیچ گونه امکانات زیرساختی برای این مجموعه فراهم نشده است، به گونه ای که سرمایه گذار مجبور شده با قبول هزینه های اضافی، برق خود را با ژنراتور، آب را با تانکر و گاز مورد نیاز خود را با کپسول های گاز فراهم کند و همچنین با هزینه ی خود، یک جاده خاکی نیز ایجاد کند. این ها تماما هزینه های سرسام آوری است که باعث شده فاز اول پروژه به جای آن که با 5 میلیارد تومان به پایان برسد تا به امروز که 70 درصد آن پیشرفت داشته 9 میلیارد تومان هزینه ببرد. هزینه هایی که می توانست صرف آبادی و پیشرفت هر چه بیشتر این طرح شود.

مدیر این پروژه می گوید: به دلیل وجود همین مشکلات زیرساختی بوده که تا کنون از انجام هر گونه تبلیغات رسانه ای گسترده برای معرفی آبگرم ورتون به گردشگران خودداری کرده ام.

در واقع او معتقد است، پروژه ای باید به گردشگران معرفی شود که آماده بهره برداری و ارائه خدمات به مشتریان باشد. به خصوص زمانی که گردشگر بخواهد برای رسیدن به این منطقه 12 کیلومتر جاده خاکی را طی کند که خواه نا خواه هر اندازه هم که در داخل منطقه گردشگری خدمات خوبی را دریافت کند به هر حال این جاده او را دچار سرخوردگی می کند. در نتیجه او دیگر حاضر نخواهد بود برای بار دوم نیز به این منطقه سفر کند.

به گفته عزیزیان در نظر سنجی هایی که از بازدید کنندگان صورت گرفته نیز این موضوع ملموس بوده است. همین موضوع باعث شده که سرمایه گذار تا آماده سازی زیر ساخت هایی چون آب، برق، گاز، جاده و ... از انجام هرگونه تبلیغات دست نگه دارد.

اما با اینکه تلاش های بسیاری را از سوی دولتی ها پیگیری کرده، هنوز به نتیجه نرسیده است، او می گوید: «به دلیل اینکه ما جزء بخش خصوصی هستیم، گفته می شود، این اقدامات را پیمانکار بخش خصوصی باید بوسیله سرمایه گذاری ما انجام دهد. این در حالی است که من به عنوان بخش خصوصی توان مشخصی دارم و بیشتر از این نمی تواتم سرمایه گذاری کنم . البته من از سرمایه گذاران دیگر نیز استقبال خواهم کرد، زیرا این مجموعه پتانسیل ها و موقعیت های بسیاری برای رشد و توسعه دارد، اما باز هم دولت باید با وام ها و تمهیداتی که می بیند این مشکل را برای من به عنوان یک سرمایه گذار حل کند تا به جای صرف هزینه های برگشت ناپذیر در این امر موفق تر عمل کنم.

به گفته این سرمایه گذار،گردشگران خارجی ای که تا کنون به این منطقه سفر داشته اند از دیدن چنین فضاهایی در ایران، فوق العاده شگفت زده بوده اند و برایشان بسیار تازگی داشته است. از این رو  لازم است دولت بیشتر از اینها از سرمایه گذاران حمایت کند، به خصوص در منطقه شرق استان که هم اکنون با بحران بی آبی مواجه شده و اقتصاد کشاورزان در خطر افتاده است،  گردشگری است که می تواند با ایجاد کارآفرینی در زمینه های اقتصادی راه حل خوبی برای مردم این منطقه باشد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : توریستی     |     آبگرم ورتون     |     توریست     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
جستجو در این شماره
پیشنهاد اول
از دیپلماسی اقتصادی تا صلح منطقه‌ای «مغلطه پنجره شکسته»، تزی است اقتصادی و ضد جنگ‌. باستیا، اقتصاددان کلاسیک ‌از این تز برای رد توجیه اقتصادی جنگ استفاده کرد تا اثبات کند تخریب و ...
آرشیو
گزارش
گفتگو
مقالات آموزشی
یادداشت
تازه ترین اخبار